کتاب

چگونه با مطالعه کتاب، سطح زبان خود را افزایش دهیم؟

یکی از راه های پیشرفت در زبان، افزایش دادن سطح ارتباط با زبان هدف هست (زبانی که قصد یادگیری آن را دارید)، یعنی شما به هر بهانه ایی ارتباط خود را با زبان هدف نزدیک کنید. قصد مطالعه دارید؟ به زبان هدف مطالعه کنید! می خواهید برای سرگرمی سریال نگاه کنید؟ سریال را به زبان هدف نگاه کنید!

قاعده ی کلی این است که شما از هرچیزی که شما را به زندگی کردن در کشور زبان هدف (مثلا کشور لبنان/سوریه/عمان و … برای زبان عربی ؛ کشور روسیه/اوکراین/بلاروس برای زبان روسی و …) نزدیک می کند استفاده کنید! شما باید زندگی کردن در یک کشور مثلا عربی را برای خود شبیه سازی کنید!

چگونه با مطالعه کتاب، سطح زبان خود را افزایش دهیم؟
مطالعه کتاب، یکی از ابزارهای یادگیری زبان

یکی از راه های این شبیه سازی و ارتباط بیشتر با زبان، مطالعه هست، خواندن کتاب های زبان مورد نظر شما، بسیار در پیشرفت سطح زبان شما مؤثر هست. اما یک سوال چگونه مطالعه باعث پیشرفت می شود؟

گسترش دایره لغت

از مهمترین اموری که در هر زبانی لازم و ضروری است، داشتن دایره لغات هست، مطابق نظر کارشناسان، برای صحبت کردن به هر زبانی در حد پایه و انتقال اصل مطلب، حداقل از 500 تا 1000کلمه نیاز هست و این یعنی کسی که تنها 500 تا 1000 کلمه از هر زبانی را بلد باشد، می تواند منظور خود را به مخاطب منتقل کند.

شاید با خود بگویید بدست آوردن دایره لغت امری آسان بوده و با مراجعه به کتب لغت و دیکشنری امری آسان هست، اما ما این مسئله را بصورت مفصل در پستی دیگر توضیح داده ایم که این کار بسیار اشتباه هست لذا برای مطالعه علت این مسئله می توانید به این لینک مراجعه کنید

10 اشتباه رایج در استفاده از دیکشنری (کتاب لغت)

بنابراین همانطور که توضیح دادیم این کار (جمع کردن دایره لغت) صرفا با دیدن کلمات در ضمن یک جمله امکان پذیر هست که یکی از این روش ها مطالعه کتاب هست.

هر کتابی به مقتضای موضوع خود و سطح دانش نویسنده از مجموعه لغت هایی استفاده کرده است، طبیعی است که اگر کتابی در ژانر جنایی مطالعه کنید، لغت های مورد استفاده کاملا با لغت هایی که در ژانر علمی تخیلی است متفاوت است. همچنین اگر شما اهل خواندن رمان های فارسی باشید، کاملا آشنا هستید که سبک نوشتار هر نویسنده با نویسنده دیگر متفاوت است و این تفاوت قلم، علاوه بر آموزش سبک های متفاوت در نوشتار به مخاطب، دایره لغت متفاوتی را نیز دربردارد.

ما در مجموعه سفیر ایران سعی کرده ایم که کتاب های متفاوتی با قلم های متفاوت در اختیار شما قرار دهیم تا علاوه بر اینکه نویسنده ی نزدیک به سلیقه خود را انتخاب کنید، بتوانید از قلم های متفاوت بهره ببرید.

آشنا شدن ذهن با ساختار جملات زبان مورد نظر

از مهمترین اموری که می تواند شما را به زبان دان شدن نزدیک کند، آشنایی ذهن شما با ساختار جملات زبان هست.

تفاوت زبان دان با آشنا به زبان

مطالعه کتاب می تواند ذهن را با شیوه نگارش یک زبان، شیوه چینش کلمات، فعل ها، اسامی و حروف اضافه آشنا کند. ذهن تلاش می کند برای فهمیدن یک زبان جدید به ورودی های جدیدی دسترسی پیدا کند که یکی از این ورودی های قوی، مطالعه کتاب هست.

تجربه کردن شرایط متفاوت

کتاب با هر موضوعی که باشد، می تواند شما را در شرایط خاص و متفاوت قرار دهد که حتی اگر در کشور زبان هدف نیز زندگی کنید، ممکن است در آن شرایط قرار نگیرید! مثلا شما با مطالعه یک کتاب خاص که داستانش در دریا اتفاق می افتد، می توانید با اصطلاحاتی آشنا شوید که هیچگاه در کشور عراق با آن روبه رو نخواهید شد! پس طبیعی است که این قرار گرفتن در موقعیت های خاص از ویژگی هایی است که تنها با مطالعه کتاب یا مشاهده فیلم امکان پذیر است!

طریقه تقویت زبان با استفاده از فیلم

تمرین، تکرار، مرور

مهمترین عامل تثبیت یک مهارت، تکرار و ممارست در آن هست.

همه می دانیم که زبان یک مهارت هست، مهارت ها از جمله چیز هایی هستند که با صرف بدست آوردن اطلاعات در مورد آن ها و کار کردن به صورت تئوری بدون ورود به کارگاه، دست یافتنی نیستند. کتاب یک کارگاه عملی برای ذهن محسوب می شود که می تواند همه ی کلماتی را که تاکنون بصورت جداگانه از هم دیده بود و تمام قواعدی که بصورت تئوری دریافته بود را بصورت کارگاهی لمس کند.

قابل فهم بودن همه عبارات

تمایز بزرگ کتاب نسبت به فیلم و انیمشن، مکتوب بودن کتاب هست، تمامی کلماتی که قرار هست ذهن شما را درگیر کند، بصورت نوشتار در برابر شماست، اما در فیلم و انیمیشن شما دیگر درگیر تلاش برای فهم دقیق کلمات نیستید و این یعنی شما چند قدم جلوتر هستید! پس الان این تنها خود شما هستید که مانع پیشرفت ذهن خود شده اید، این فرصت بزرگ را از خود نگیرید و با قدرت مراحل یادگیری زبان را ادامه دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا