فیلم

6نکته مهم در انتخاب فیلم و انیمیشن کمک آموزشی

نکته: قبل از مطالعه این پست، خواندن پست انواع فیلم و انیمیشن آموزشی ضروری است.

بعضی از زبان آموزان سؤال می کنند که آیا برای انتخاب محتوای کمک آموزشی نیاز هست که نوع خاصی از محتوا (فیلم و انیمیشن) را دنبال کنیم؟ آیا فیلم و انیمیشن های مختلف با یکدیگر تفاوتی هم دارند؟ آیا در انتخاب این محتوا نیاز به در نظر گرفتن ملاک های خاصی هست؟ اصلا نکات مهم در انتخاب فیلم و انیمیشن کمک آموزشی چیست؟ ما در این پست در تلاش هستیم تا جواب این دغدغه ی زبان آموزان را بدهیم.

برای انتخاب محتوای کمک آموزشی زبان (که باید بصورت کارگاهی و کلاسی روی آن وقت بگذارید) دقت به نکات زیر ضروری است .

1.جذابیت داستان

یکی از مهمترین نکاتی که در انتخاب فیلم باید داشت، جذابیت داستان فیلم هست، اگر داستان فیلم برای مخاطب جذابیت نداشته باشد، هرچند فیلم بقیه نکات مثبتی را که پایین تر اشاره می کنیم داشته باشد نمی تواند بعنوان یک فیلم خوب برای شما محسوب شود! پس این نکته را دست کم نگیرید! ببینید به چه موضوعی علاقه مند هستید، چه سبکی را می پسندید، نیاز به داشتن اطلاعات خاصی نیست، حتی می توانید با مشاهده انیمیشن های فارسی که در تلوزیون پخش می شود و یا انیمیشن های قدیمی که قبلا مشاهده می کردید، به علاقه خود پی ببرید، اسم انیمیشن مورد علاقه خود را در اینترنت جستجو کنید، سبک آن را دربیاورید و دنبال انیمیشن های مشابه آن باشید، ما سعی کرده ایم در سایت تا حد زیادی با اشاره به ژانر داستان و دسته بندی های مختلف، انیمیشن های نزدیک به هم را برای مخاطب پیشنهاد دهیم اما خودتان هم باید دست به کار شده و تحقیق کنید.

2.نوع کلمات و اصطلاحات

دومین نکته ی مهم در انتخاب انیمیشن، نوع کلمات و اصطلاحاتی است که در انیمیشن استفاده می شود. گاهی اوقات بعضی زبان آموزان بدون دقت به نوع کلمات و اصطلاحات یک انیمیشن را انتخاب می کنند. سبک ترجمه و نویسندگی بعضی انیمیشن ها سنگین بوده و بعضی اوقات نوع داستان می طلبد تا کلمات و اصطلاحات نسبتا پیچیده ای استفاده شود. گاهی اوقات نوع داستان بخاطر اینکه در فضای علمی تخیلی است، کلماتی را می طلبد که اصلا در اتفاقات روزمره هیچ گاه از آن استفاده نمی شود! برای مثال انیمیشن های ژآنر علمی تخیلی، مثل جنگ ستارگان و … مناسب فیلم های کمک آموزشی نیستند، اگرچه مشاهده ی این انیمیشن ها در سیر آموزش زبان آموز موثر و مهم هست و می توان آن ها را به عنوان فیلم های جانبی مشاهده کرد، اما بعنوان فیلم های درجه اول برای آموزش بهیچ وجه توصیه نمی شود.

ما در مجموعه سفیر ایران، برای شما فیلم هایی را که مناسب کمک آموزشی بوده را با دسته بندی مستقل مشخص کردیم تا با سلیقه خود فیلم مناسب خودتان را پیدا کرده و به شیوه کارگاهی کار کنید.

3.سرعت صحبت کردن

برخی انیمیشن ها به سبب سنخ داستان سرعت گویندگی در آن بالا بوده چرا که در خلال چند ثانیه اتفاقات زیادی می افتد و طبیعتا می طلبد که گفتگو های زیادی در ضمن چند ثانیه رد و بدل شود، این نوع انیمیشن ها مناسب انتخاب برای کمک آموزشی نبوده و بصورت کلی این مسئله به عنوان یک نکته منفی در نظر گرفته می شود.

4.نوع گوینده

برخی از اساتید زبان (خصوصا زبان انگلیسی) معتقدند که انیمیشن هایی که شخصیت اصلی آن زن باشد و بیشتر گوینده ها خانم باشند و یا بعبارتی انیمیشن های دخترانه، به جهت اینکه گوینده در آن ها از خانم هاست، قابل فهم تر بوده و بهتر می توان از آن برای آموزش بهره برد.

اگرچه ما حداقل در زبان عربی این مسئله را تایید نمی کنیم، اما شاید در برخی زبان های دیگر قابل استناد باشد.

جدای از این مسئله، اینکه گوینده یا دوبلور از چه ملیتی باشد و چه لهجه ایی داشته باشد، می تواند در کیفیت انیمیشن کمک آموزشی تاثیر بسزایی بگذارد.

5.سنخیت فرهنگی

یکی از دغدغه های قدیمی زبان آموزان، مشکلات فرهنگی فیلم ها و انیمیشن هاست، بسیاری از زبان آموزان به جهت اینکه فیلم ها معمولا دارای ناهنجاری های فرهنگی است، فقط از انیمیشن ها استفاده می کنند، اگرچه انیمیشن ها نیز دست کمی از فیلم ها ندارد.

بنابراین دقت در انتخاب انیمیشن های بدون مشکلات فرهنگی یکی دیگر از مسائلی است که نیاز به توجه دارد. انیمیشنی که قرار است به عنوان محتوای کمک آموزشی شما انتخاب شود و روزانه با آن در تعامل باشید حتما باید با وسواس انتخاب شود.

ما در رسانه سفیر ایران، تمام تلاش خود را به کار بستیم تا اولا با انتخاب انیمیشن های بهتر از نظر ناهنجاری های فرهنگی و در ادامه حذف این ناهنجاری ها تا حد امکان، کار را برای مخاطبین آسوده کنیم. در عین حال در صورتی که در انیمیشنی مواردی مشاهده کردید، می توانید با پشتیبانی سایت از طریق تماس با ما در ارتباط باشید.

6.سن مخاطب

این مسئله شاید بیشتر مناسب معلمین و مدرسین باشد، اینکه شما قصد دارید، این انیمیشن را برای چه گروه سنی پخش کنید، بسیار می تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد، اگرچه شاید این مسئله به عنوان یک مورد مستقل مطرح نبوده و مجموعی از موارد قبل باشد چرا که وقتی سن مخاطب فرق کرد، طبیعتا باید جذابیت داستان، سنخیت فرهنگی، سرعت صحبت و نوع کلمات با توجه به سن انتخاب شود، اما به جهت تأکید در مسئله به عنوان یک مورد مستقل ذکر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا